«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Bu Üç Metrik, Bitcoin Fiyatının Sıradaki Adımını Belirledi!

Bu Üç Metrik, Bitcoin Fiyatının Sıradaki Adımını Belirledi!

bitcoin-hacmi-yukseliste (2)

Popüler kripto analisti Benjamin Cowen’a göre, üç metrik Bitcoin’in (BTC) Haziran ayında bir fiyat sıçraması görebileceğini ortaya koyuyor.

Yeni bir strateji oturumunda Cowen, 746.000 YouTube abonesine bir Bitcoin rallisine işaret eden ilk ölçümün ABD dolar endeksi olduğunu söyledi.

“ABD dolar endeksinin parabolik bir rallide yükselirken Bitcoin’in düştüğünü biliyoruz. Bunu geçmişte defalarca gördük. Ayrıca, basitçe yukarı çekersek, son birkaç aydır doların parabolik bir ralli içinde olduğunu görebilirsiniz.

Ancak, son zamanlarda biraz geri çekildiğini görebilirsiniz. Şimdi bu – ne yazık ki – dolar rallisinin bittiği anlamına gelmiyor. Sadece bir süreliğine ara verilebilir. Ancak kesinlikle dolara baktığımızda, bu geri çekilme, riskli varlıkların birkaç hafta boyunca iyi gitmeye başlayabileceğine inanmamıza neden oluyor.”

İkinci nokta, S&P500 ve Nasdaq’ın yerel diplerinden “oldukça güçlü” sıçramalar yapmış olmasıdır. Analist kriptonun henüz bu hareketleri takip etmediğini belirtiyor.

“Bence bunun nedeni, makro risk alma zamanında olmamız ve kripto para birimlerinin doğası gereği hisse senetlerinden daha riskli olduğunu iddia ediyorum. Bu yüzden hisse senetleri, en az birkaç hafta biraz rahatlama yaşıyor gibi göründüğünde ilk hareket eden oluyor ve bu devam ettiği sürece, kripto da yükselmek için sırada olacak.

Ayrıca, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksinin 90 günlük üstel hareketli ortalamasının (EMA) “hiç olmadığı kadar düşük” olduğunu belirtiyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi, 0 ile 100 arasında değişen değerlerle piyasa duyarlılığını ölçer. 0 ile 24 arasındaki değerler aşırı korkunun yaygın olduğunu, 25 ile 49 arasındaki puanlar ise korkuyu gösterir. 51 ile 74 arasındaki bir puan, pazardaki açgözlülüğü gösterirken, 75’in üzerindeki bir puan aşırı açgözlülüğü gösterir. Cowen, Endeksin 90 günlük EMA’sının şu anda 23.56’da olduğunu ve bunun da bir sıçrama olasılığına işaret ettiğini söylüyor.

“Bu neden önemli? Bunu daha önce hiç görmemiştik. Korku ve Açgözlülüğün [Endeksi] 90 günlük EMA’sı hiç olmadığı kadar düşük.”

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *