«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. Bu Genişleyen Üçgen Modeli Bitcoin Boğaları İçin Son Umut Olabilir

Bu Genişleyen Üçgen Modeli Bitcoin Boğaları İçin Son Umut Olabilir

Bu-Genisleyen-Ucgen-Modeli-Bitcoin-Bogalari-Icin-Son-Umut-Olabilir.png

Bitcoin desteği kırdı ve 2020’den beri görülen en düşük fiyatlara düştü. Bununla birlikte, düşüşün neden olduğu tüm korkulara rağmen, en iyi kripto para biriminin boğa koşusuna devam etmeden önceki son düşük olabilir.

İşte bu yüzden son derece nadir bir Elliott Wave genişleyen üçgen paterni, Bitcoin boğalarının bir ayı piyasasından önce yeni zirveler için sahip olduğu son umut olabilir.

Ralph Nelson Elliott ve Piyasaların Nasıl Hareket Ettiğine İlişkin Teorisi

Çoğu kripto yatırımcısına sorun ve muhtemelen aynı fikirde olacaklardır: bir ayı piyasasındayız. Bununla birlikte, Elliott Dalga Teorisi’nin yönergelerine dayanarak, çoğunlukla yanlara doğru geçen bir buçuk yıl, güçlü, kafa karıştırıcı ve nadir görülen bir düzeltici modelin parçası olabilir.

İlgili Okuma | Bir Madeni Para, İki İşlem: Bitcoin Vadeli İşlemleri ve Spot Sinyalleri Neden Uyuşmuyor?

Elliott Dalga Prensibi ilk olarak 1930’larda Ralph Nelson Elliott. Teori, tüm piyasaların aynı beş dalga modelinde birincil eğilim yönünde hareket ettiğine inanıyor. Tek sayılı dalgalar da birincil eğilimle birlikte yükselirken, çift sayılı dalgalar doğaları gereği eğilime karşı hareket eden düzelticidir.

BTCUSD_2022-05-16_15-07-00

Is Bitcoin trading in an expanding triangle? | Source: BTCUSD on TradingView.com

Yukarıdaki grafikte, BTCUSD potansiyel olarak bir genişleyen üçgen. Elliott Dalga Teorisinde, herhangi bir türdeki üçgenler yalnızca bir dizinin son hareketinden hemen önce görünür. Ayı piyasası sırasında, ayı piyasasının dibine inmeden önce B dalgasının yerine bir üçgen belirdi.

Genişleyen Üçgen Bir Boğa Modeli Tanımlama

Üçgenler daralabilir, genişleyebilir, alçalabilir, yükselebilir ve hatta bazı “düzensiz” şekiller alabilir. Yukarıda ve aşağıda gösterilen genişleyen üçgen, teoride yalnızca son dalga beş darbesinden önce meydana gelmelidir. Durum buysa, E dalgasının dibi yerleştirildiğinde boğa koşusu devam edebilir.

BTCUSD_2022-05-16_15-20-58

Each subwave is a Zig-zag similar to wave two  | Source: BTCUSD on TradingView.com

Genişleyen bir üçgen, ABCDE düzeltmelerine bölünen beş dalgaya sahip olarak karakterize edilir. A, C ve E dalgaları birincil eğilime karşıyken, B ve D dalgaları birincil eğilime sahiptir. Her alt dalga, Zig-zag adı verilen üç dalga modeline bölünür. Zig-zag desenleri daha keskindir ve daha çok ikinci dalga düzeltmelerinde görülür.

Genişleyen bir üçgenin iki farklı yönde bu acımasız düzeltmelerden beşine sahip olması, onu özellikle kafa karıştırıcı ve sinir bozucu hale getiriyor. Genişleyen üçgenler yalnızca en olağandışı piyasa koşullarında oluşur.

İlgili Okuma | Bitcoin Ayı Piyasası Karşılaştırması, Boğa Sezonunun Neredeyse Zamanının Geldiğini Söyledi

Aşırı belirsizlik, her iki yönde de geniş oynaklığı tetikler. Ticaretin her iki tarafı da tekrar tekrar ticaret dışı bırakılır ve bu da hüsrana neden olur. Modelin sonunda, sipariş defterleri incedir ve kolayca üstesinden gelinir. Kesin olarak düşüş hissi, fiyatları hızlı bir şekilde sıkıştırarak formasyonun yukarı doğru kırılmasına ve boğa koşusunun devam etmesine neden olur. Takip ve FOMO, beşinci dalga için gerekli koşulları yaratır.

Bitcoin Neden Hala Beşinci Dalga Önde Olabilir?

Tek sorun, bunun doğru model olup olmadığını veya Bitcoin’in Elliott Dalga Teorisi’ne göre dördüncü dalgada mı (veya muhtemelen henüz tamamlandı) olduğunu söylemenin olmamasıdır. Üçgenlerin yalnızca bir dizinin son hareketinden önce göründüğünü bilmek, bu genişleyen üçgenin geçerli olan değişikliklerinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Ancak, her dalganın özelliklerini anlamak daha önemlidir.

Düzeltici dalgalar, birincil eğilime karşı hareket eden ABC veya ABCDE düzeltmeleriyle (bazı daha karmaşık düzeltmelerle birlikte) sonuçlanır. Düzeltmeler arasında, beş dalgalı merdiven basamaklı bir modelde yukarı doğru bir dürtü dalgası vardır. Ayı piyasasının dibinin ardından, birinci dalga ile başlayan yeni bir trend ortaya çıkıyor. İkinci dalga, genellikle birinci dalganın çoğunu takip eden keskin, Zig-zag tarzı bir düzeltmedir.

BTCUSD_2022-05-16_15-35-09

A bear market will move below the zero line on the MACD  | Source: BTCUSD on TradingView.com

Yeni bir düşük seviyenin olmaması, daha fazla piyasa katılımcısının katılması için güven yaratır ve üçüncü dalgayı en güçlü ve en geniş olanı yapar. Dördüncü dalga tipik olarak yana doğru hareket eder ve ikinci dalga düzeltmesinin aynı şiddetinden yoksundur. Elliott, dördüncü dalganın trendi tamamlamadan önce piyasada tereddütü temsil ettiğini söyledi. Hem ikinci dalga hem de dördüncü dalga, daha yükseğe geri dönmeden önce MACD’yi sıfır çizgisine geri getirme eğilimindedir – yukarıda açıkça gösterilen bir kurulum.

İlgili Okuma | Bitcoin Göstergesi 2015’ten Beri Görülmeyen Tarihi Düşük Seviyede

Tereddüt sona erdiğinde, beşinci dalga tipik olarak birinci dalganın uzunluğu ve büyüklüğü ile eşleşir. Ancak bu kadar uzun ve kötü bir dördüncü dalga düzeltmesinden sonra, herhangi bir beşinci dalga, üçüncü dalgaya benzer şekilde yayılma potansiyeline sahiptir. Eğer durum buysa, genişleyen üçgen deseni, pazarın her iki tarafında mükemmel bir sarsıntı yarattı.

Takip etmek Twitter’da @TonySpilotroBTC veya katıl TonyTradesBTC Telgrafı özel günlük piyasa bilgileri ve teknik analiz eğitimi için. Lütfen dikkat: İçerik eğiticidir ve yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Featured image from iStockPhoto, Charts from TradingView.com

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *