«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin’in Yüzde 90’ından Fazlası Dolaşımda! Sırada Ne Var?

Bitcoin’in Yüzde 90’ından Fazlası Dolaşımda! Sırada Ne Var?

2272074_1200x627-2.jpg

Kripto para dünyasının amiral gemisi ürünü Bitcoin, geçen cuma günü yeni bir kilometre taşını geride bıraktı. 19 milyonuncu Bitcoin, cuma günü çıkarıldı. Bildiğiniz gibi hiçbir zaman 21 milyondan fazla Bitcoin dolaşımda olmayacak. Bu yüzden 19 milyonuncu adım oldukça önemli.

Bitcoin’in Yüzde 90’ından Fazlası Dolaşımda

Geçen cuma günü 19 milyonuncu Bitcoin dolaşıma girdi. Kripto para biriminin dünyaya gelişinden 13 yıl sonra önemli bir kilometre taşı geride kaldı. Durum böyle olunca, bir sonraki adımın ne olduğu da merak edilir hale geldi?

Son Bitcoin’in çıkarıldığı tarihi anı görmek isteyenlerin sayısı arttı. Ancak, yüksek ihtimalle bunu birçok kişi göremeyecek. Son Bitcoin’in 2140 yılından önce çıkarılmayacağı tahmin ediliyor. Bunun nedeni ise yartışa inme denilen süreç. Burada da Halving’i anlamak gerekiyor.

Bitcoin madenciliğinde bir ödül sistemi bulunuyor. 2022’de, bir Bitcoin bloğunun madenciliği için ödül 6.25 BTC. Söz konusu ödül, bir madencilik havuzunun bilgi işlem gücüne katkıda bulunan her katılımcı arasında pay ediliyor. 2009 yılından bu yana ise ödüllerde önemli bir düşüş var. bunun sebebi de Halving. Her 210.000 blok çıkarıldıktan sonra, madenciliğin karmaşıklığı arttığı için Bitcoin’in piyasaya çıkma hızı yarı yarıya yavaşlıyor. Bu da her dört yılda bir gerçekleşiyor.

Şimdi, bir sonraki Bitcoin yarılanması 2 Mart 2024 olarak tahmin ediliyor. Burada ödül, 3.12 BTC’ye düşecek.

Halving Nedir?

Bitcoin ağının oluşturulmasından bu yana her dört yılda bir madencilerin ödülleri yarı yarıya düşüyor. Bu, bazen ‘yarıya alma’ olarak adlandırılan Bitcoin Halving (Yarılanması) olarak bilinir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *