«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Yatırımcılarının, Finansal Okuryazarlık Oranı Düşük

Bitcoin Yatırımcılarının, Finansal Okuryazarlık Oranı Düşük

20220105-bitcoin-AA (1)

Bilindiği üzere kripto para birimlerinin yaygınlaşması ile beraber bu alandaki araştırmalar da artış gösteriyor. Kanada Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir araştırma makalesine göre; Bitcoin yatırımcılarının, finansal okuryazarlık oranı düşüş seviyelerde seyrediyor.

Bitcoin Yatırımcıları Düşük Finansal Okuryazarlığa Sahip Olma Eğiliminde

Kanada Merkez Bankası tarafından yayınlanan yeni bir araştırma makalesine göre, Bitcoin yatırımcıları düşük düzeyde finansal okuryazarlık gösterme eğilimindeler. Bunun yanında araştırmacılar; Bitcoin yatırımcılarının, Bitcoin teknolojisinin nasıl çalıştığı hakkında sahip olmayanlara göre daha fazla bilgiye sahip olma eğiliminde olduğunu, ancak genel finansal bilgi sorularında daha düşük puan aldıklarını buldu.

bitcoin yatirimcilarinin finansal okuryazarlik orani dusuk 2

Bitcoin yatırımcıları, Blockchain ve kripto hakkında derin bilgiye sahip olmakla birlikte, temel finansal okuryazarlık sorularıyla mücadele ederek kendilerini daha büyük finansal risklere maruz bırakırlar.

Beklendiği gibi, Kanada Bankası da Bitcoin yatırımcılarının çoğunluğunun yüksek geliri olan erkekler olduğunu tespit etti.

Ayrıca çoğu Bitcoin yatırımcısı, kripto para birimini bir yatırım aracı olarak görüyor ve katılımcıların yalnızca küçük bir çoğunluğu kripto para birimini öncelikle bir ödeme aracı olarak kullanmayı düşünüyor.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *