«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Bitcoin Madencilerinin Gelirleri, Fiyat Düşüşü Devam Ederken Düşük Kalıyor

Bitcoin Madencilerinin Gelirleri, Fiyat Düşüşü Devam Ederken Düşük Kalıyor

Bitcoin madencileri, dijital varlığın fiyatındaki düşüşün ardından en kötü etkilenenlerden biri oldu. 2021’in sonlarına doğru harika bir koşu olduğu söylenebilecek olan süreçten sonra, madenciler şimdi gelirlerinin düştüğü zorlu bir döneme girdiler. Günlük madenci gelirleri Haziran ayının ilk haftasında baskı altında kaldığından, önceki hafta da farklı olmayacaktı.

Bitcoin Madencileri Darbe Aldı

Bitcoin madencileri şu anda en iyi birkaç ayı geçirmedi. Bitcoin fiyatının düşmesiyle madenci gelirleri bir darbe aldı. Bu, günlük rakamlarının önceki hafta 26 milyon dolara düştüğünü ve geçen hafta %1.47’lik bir artışla günlük madenci gelirlerinin 27.19 milyon dolara yükseldiğini gördü. Bu, dijital varlığın fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında madencilerin kazandığından çok uzak.

İlgili Okuma | El Salvador Bitcoin Tahvillerini İkinci Kez Erteledi, İşte Nedeni

Kasım 2021’de, bitcoin’in parça başına 69.000$’a kadar çıktığı zamanlarda, günlük madenci gelirleri kümülatif 62 milyon$’a ulaşmıştı. Bu, günlük madenci gelirlerinin yalnızca son altı ayda %50’den fazla düştüğü anlamına geliyor. Kârlılıktaki bu düşüş, bazı madencileri operasyonlarını finanse etmek için varlıklarını satmaya teşvik etti.

Ücretlerden oluşan madenci gelirlerinin yüzdesi ortalama %1,67’de kalıyor. Çoğu yeşile dönmüş olsa da, geçen haftadan bu metrikte hiçbir büyüme olmadı. Günlük işlemler %0,23 arttı, ancak düşük kaldı.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

BTC down more than 50% from ATH | Source: BTCUSD on TradingView.com

Ancak geçen hafta günlük işlem hacimleri arttı. İşlem hacimlerinde %9.92’lik bir artışla önceki hafta 4.595 milyar $’dan geçen hafta kaydedilen 5.051 milyar $’a yükseldi ve son yedi gün içinde en yüksek büyüme gösteren metrik olarak ortaya çıktı.

Hashrate Bir Burun Alıyor

Bitcoin hash oranı, son zamanlarda düşüşte olduğu için günlük madenci gelirlerinin yolunda ilerliyor. Hash oranındaki bu düşüşte madencilik gelirlerindeki düşüş en büyük etken oldu. Bazı madenciler madencilik operasyonlarını finanse etmek için hisselerini veya BTC varlıklarını satmayı başarırken, diğerleri kendilerini bu duruma ayak uyduramayacak durumda buldular. Bu nedenle, teçhizatlarının fişini çekmek ve piyasadan bir yay almak zorunda kaldılar.

İlgili Okuma | Kurumsal Yatırımcılar, Piyasa Kayıpları Yoğunlaştıkça Bitcoin’e Yeniden Odaklanıyor

Bunun sonucu, geçen ay bitcoin hash oranında %10’luk bir düşüş oldu. Blok üretimi bundan dolayı bir darbe aldı, çünkü saat başına blok sayısı şu anda saatte 5.85 blokta oturuyor ve önceki haftaya göre %1.11’lik bir düşüşü temsil ediyor. Blok başına ortalama işlemler arttı, ancak son 7 günde %0.23’lük bir büyüme kaydetti.

bitcoin hash oranı

BTC hashrate drops 10% | Source: Arcane Research

Günlük madenci gelirinde herhangi bir iyileşme olmazsa, yüksek üretim maliyetlerine sahip daha fazla madencinin faaliyetlerini durdurması bekleniyor. Çıkarılan blok başına 6.25 BTC ödülü ve daha düşük fiyatlarda, birçok madenci büyük olasılıkla kayıplarla karşılaşacaktır.

Çarşamba günü madencilik zorluğunda bir düşüşün gerçekleşmesi bekleniyor ve umarım hash oranında bir toparlanmayı tetikler.

Featured image from Coingape, charts from Arcane Research and TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *