«
  1. Anasayfa
  2. Ethereum
  3. Bitcoin Madenci Tasfiyeleri Bitcoin’in İyileşmesini Tehdit Ediyor

Bitcoin Madenci Tasfiyeleri Bitcoin’in İyileşmesini Tehdit Ediyor

Bitcoin-Madenci-Tasfiyeleri-Bitcoinin-Iyilesmesini-Tehdit-Ediyor.png

Bitcoin madenciliği karlılığı, piyasadaki düşüşle birlikte düşüyor. Madencilik kulelerinden gelen nakit akışı zamanla giderek bodur hale geldi ve bitcoin madencilerinin operasyonlarının maliyetini karşılamak için varlıklarını satmaya başlamasına neden oldu. Ancak bu sürerken bile, BTC’nin şimdiye kadar gerçekleştirdiği toparlanmayı tehdit edebilecek daha büyük bir sorun var ki bu da daha büyük madencilerin varlıklarını tasfiye etmeye zorlanabileceği gerçeğidir.

Bitcoin Madencileri Buluşamıyor

Genellikle bitcoin madencileri, faaliyetlerinden elde ettikleri madeni paraları ellerinde tutmalarıyla tanınırlar. Madenciler ilk etapta madeni paraları satın almadıklarından, bu onları bitcoin’in doğal net satıcıları yapar. Bununla birlikte, bu madeni paraları tutma eğilimleri, sık sık çantalarını sıkıntılı pazarlara boşaltmak zorunda kaldıklarını gördü. Bu nedenle, aslında bir boğada satış yapmak yerine, boğa piyasası bitene kadar beklemeye eğilimlidirler ve bir ayı piyasasında karlılık düşerken, operasyonlarını finanse etmek için madeni para satmak zorunda kalırlar.

İlgili Okuma | Bitcoin Kurtarma Santigrat Tasfiyesinden Kurtuldu, Ama Ne Kadar?

Aynısı, şu anda piyasada oynanan senaryodur. Bitcoin, tüm zamanların en yüksek değerinden %70’den fazla düşüşle, madenciler hiçbir yerde Kasım 2021’deki kadar kârlı değiller. 2022’nin ilk dört ayında, halka açık madencilik şirketlerinin yaklaşık yük boşaltmak zorunda kaldığı bildiriliyor. BTC’lerinin %30’u madencilikten geliyor. Bu, madencilerin Mayıs ayında ürettiklerinden daha fazla BTC satmak zorunda oldukları anlamına geliyordu.

Mayıs ayındaki pazarın Haziran ayına göre önemli ölçüde daha iyi olduğu göz önüne alındığında, madencilerin satışları artırması bekleniyor. Bu, madencilerin 2022’den önce elinde bulundurdukları BTC’nin yanı sıra ay için tüm BTC üretimlerini sattığını görecektir.

Bitcoin madencileri

BTC miners selling off holdings | Source: Arcane Research

Bir Satışın Etkileri

Bitcoin madencilerinin uzaydaki en büyük bitcoin balinalarından bazıları olduğunu belirtmek önemlidir. Bu, varlıklarının aynı anda terk edildiğinde büyük bir piyasa hareket ettiricisi olma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir. Bu madenciler toplu olarak 800.000 BTC’ye sahipler ve kamu madencileri bu sayının sadece 46.000 BTC’sini oluşturuyor.

Bunun anlamı, eğer bitcoin madencileri kitlesel bir satışı tetiklediği duvara itilirse, dijital varlığın fiyatı buna karşı durmakta zorlanacak. Yaratacağı büyük satış tarafı baskısı, fiyatı daha da aşağı çekecek ve muhtemelen nihai dibe ulaştığını görecek olay olacaktır.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

Declining prices forcing miners to selling BTC | Source: BTCUSD on TradingView.com

Kamu madencilerinin davranışları, genellikle büyük bir satışın yakın olup olmadığına işaret etmeye yardımcı olabilir. Bu halka açık şirketler, tüm bitcoin madenciliği hash oranının yalnızca %20’sini oluşturuyor, ancak satmak zorunda kalırlarsa, özel madencilerin satmaya zorlanması muhtemeldir.

İlgili Okuma | Altın, Bitcoin Çöküşü Ortasında Güvenli Bir Liman Varlığı Olduğunu Kanıtladı

Bitcoin’in kısa vadeli toparlanması bu satışı geri çekebilir. Ancak, enerji maliyetleri sabit olduğundan ve Antminer S9 gibi bazı makineler artık nakit akışı negatif hale geldiğinden, bu yalnızca kısa ömürlü bir erteleme olacaktır. Ayı piyasasından kurtulmak için madencilerin fırtınayı atlatmak için biraz BTC dökmekten başka seçeneği kalmayacaktı.

Featured image from Newsweek, charts from Arcane Research and TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *