«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Bitcoin Kısa Vadeli Başabaş Noktası Tekrar Direnç Olarak Hareket Edecek mi?

Bitcoin Kısa Vadeli Başabaş Noktası Tekrar Direnç Olarak Hareket Edecek mi?

Bitcoin-Kisa-Vadeli-Basabas-Noktasi-Tekrar-Direnc-Olarak-Hareket-Edecek.png

Zincir üstü veriler, Bitcoin kısa vadeli sahibi SOPR’nin, geçmişte kripto fiyatı için direnç görevi gören bir nokta olan “başabaş” değerine yaklaştığını gösteriyor.

Bitcoin Kısa Vadeli Sahibi SOPR Yükseliyor ve “1” Değerine Yaklaşıyor

CryptoQuant’ta bir analistin belirttiği gibi İletiSOPR’leri yükselmeye devam ederse, kısa vadeli sahiplerden gelen satış baskısı bir artış görebilir.

“Harcanan Çıktı Kâr Oranı” (veya kısaca SOPR), bize Bitcoin pazarının bir bütün olarak şu anda kârda mı yoksa zararda mı sattığını söyleyen bir göstergedir.

Metrik, bundan önce hangi fiyata satıldığını görmek için satılan her bir madeni paranın zincir üzerindeki geçmişini inceleyerek çalışır. Herhangi bir madeni paranın önceki değeri mevcut fiyattan daha düşükse, o madeni para az önce kârla hareket etti.

Son satış fiyatının son satış fiyatından düşük olması madalyonun satışını ima ederken, zararın gerçekleşmesine yol açar.

SOPR’nin değeri birden büyük olduğunda, genel pazarın şu anda kârla sattığı anlamına gelir. Öte yandan, eşiğin altındaki değerler, ortalama yatırımcının BTC’yi zarara hareket ettirdiğini gösteriyor.

Şimdi, “kısa vadeli sahipleri” (STH’ler), paralarını 155 günden daha kısa bir süre tuttuktan sonra satan tüm Bitcoin yatırımcılarını içeriyor. Aşağıdaki tablo, özellikle bu kohort için SOPR’deki eğilimi göstermektedir.

Bitcoin Kısa Vadeli Sahibi SOPR

The value of the metric seems to have observed some rise in recent days | Source: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin STH SOPR birkaç ay önce “1”in altına düştü ve bu sahiplerinin zararına sattıklarını düşündürdü.

Bu son birkaç ay boyunca, gösterge bu bölgeden iki kez kaçmaya çalıştı, ancak her ikisinde de başarısız oldu ve fiyat da aynı anda düştü.

Bu eğilimin nedeni, “SOPR = 1” çizgisinin piyasa için “başabaş” noktasını temsil etmesidir. Metrik bu seviyeye ulaştığında, daha önce zararda olan yatırımcılar artık paralarını “geri aldıklarını” ve böylece madeni paralarını burada sattıklarını düşünüyorlar.

Bu, Bitcoin fiyatına direnç sağlayan bu işaretteki STH’lerden normalden daha yüksek bir satış baskısına yol açar.

Son zamanlarda, bu tutucu grup için SOPR yükseldi ve şimdi bir kez daha eşiğe yaklaşıyor. Geçmişteki eğilim devam edecek bir şeyse, değeri test ettikten sonra BTC bu sefer de bir düşüş eğilimi görebilir.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %5 artışla 23,7 bin dolar civarında dalgalanıyor.

Bitcoin Fiyat Tablosu

Looks like the price of the coin has been consolidating sideways during the last few days | Source: BTCUSD on TradingView
Featured image from Amjith S on Unsplash.com, charts from TradingView.com, CryptoQuant.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *