«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Hash Rate, BTC 25k Doların Altına Düşerken Gökyüzüne Sıçrayıyor

Bitcoin Hash Rate, BTC 25k Doların Altına Düşerken Gökyüzüne Sıçrayıyor

Bitcoin-Hash-Rate-BTC-25k-Dolarin-Altina-Duserken-Gokyuzune-Sicrayiyor.png

Hash oranı, her Proof-of-Work (PoW) blok zincirinde hayati bir rol oynar. Tüm işlem doğrulaması için hesaplama sürücüsünü ölçer ve ağa eklemeleri engeller. Bu nedenle, Bitcoin hash oranı, BTC madenciliğine dahil olan kişi sayısını temsil eder.

Madenci sayısı arttıkça hash oranı da artacaktır. Bu, Bitcoin ekosisteminin güvenliğini ve istikrarını korumakla sonuçlanır. Birçok yatırımcı, herhangi bir projeye başlamadan önce hash oranlarını dikkate alacaktır.

Şimdiye kadar, BTC fiyatı ve hash oranı doğrudan orantılılık ilişkisini sürdürdü. Bunun nedeni, fiyat yükseldiğinde BTC alım satımı ile her zaman daha fazla işlem olmasıdır. Böyle bir fiyat artışıyla, likiditeyi dengelemek için daha fazla jeton basmak için daha fazla madencilik faaliyeti olacak.

Bitcoin Hash Rate, BTC 25k Doların Altına Düşerken Gökyüzüne Sıçrayıyor
Toplam Bitcoin Hash Oranı. Kaynak: Blockchain.com

İlgili Okuma | Bitcoin Haftalık RSI, Tarihteki En Fazla Aşırı Satış Rekorunu Kırdı, Sırada Ne Var?

Ancak son zamanlarda yaşanan olaylar, BTC fiyatı ile hash oranı arasındaki ilişki arasında bir sapma olduğunu kanıtladı. BTC’nin 25.000 doların altına düşmesiyle düşüş piyasası eğilimine rağmen, hash oranı büyük ölçüde arttı. Bitcoin hash oranının, saniyede 231.428 ExaHash ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı bildiriliyor.

Bitcoin’in ağ zorluğu, hash oranındaki artışla benzer şekilde takip ediyor. 30.283 trilyondaki son pozisyonunda BTC için zorlu bir duruş yarattı.

Bitcoin, Farklı Açılardan Daha Fazla Büyüme Kaydediyor

Yeni büyüme, AntPool, Poolin, SlushPool, F2Pool ve ViaBTC dahil olmak üzere birçok BTC madencilik havuzunu kapsıyor. Hash oranının en yüksek kısmı, DİĞER olarak belirtilen madencilerden geldi.

Ayrıca, BTC Lightning Network kapasitesini 4.000 jetona yükseltti. Bu, katman-2 (L2) teknolojisini telkin eden bir ağ geliştirmesidir. Mevcut artış, ağ üzerinde daha ucuz ve daha hızlı eşler arası (P2P) işlemleri kolaylaştıracaktır.

Bitcoin şu anda genel kripto fiyat düşüşünden geçmek için daha önemli bir çekiş sunuyor. Ayı piyasası neredeyse çoğu kripto protokolünü alt üst ederken, Bitcoin yavaş yavaş hayatta kalma içgüdülerini kalınlaştırıyor.

BTC ekosisteminin bileşenleri topluca daha elverişli ve sürdürülebilir bir çekirdek oluşturur. Ağ kapasitesi, hash oranı ve ağ zorluğu açısından tüm zamanların en yüksek seviyesinde büyüyen tutarlılık var.

Önerilen Okuma | Bitcoin 26 bin Doların Altına Düşerken Kripto Piyasaları 100 Milyar Dolar Kaybetti – Önümüzde Daha Fazla Acı mı Var?

Ağ ayrıca geliştiricilerden, madencilerden ve tüccarlardan destek alıyor. Böylece, Bitcoin ağı, en küresel güvenli blok zinciri olarak sıralamayı alabilir. Başka bir sonuç, Bitcoin ağının hala sağlıklı ve düzgün çalıştığıdır. Bununla, devam eden düşüş eğiliminden bir toparlanma umudu var.

Bitcoin Hash Rate, BTC 25k Doların Altına Düşerken Gökyüzüne Sıçrayıyor
Bitcoin günlük grafikte sert bir düşüş yaşadı | Kaynak: TradingView’de BTCUSD

Yeni bir gelişmede, bir blok iştiraki olan TBD, Web5’i inşa etme planlarını açıkladı. Bu yeni gelişme, merkezi olmayan bir sadece Bitcoin için. Konsept şu inancı vurgulayacaktır: Jack Dorseykurucu, BTC’den internet evriminde daha fazla etki elde etme konusunda.

Featured image from BBC, chart from TradingView.com

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *