«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Fon Oranları Negatif Kalıyor Ama Açık Faiz Başka Bir Hikaye Anlatıyor

Bitcoin Fon Oranları Negatif Kalıyor Ama Açık Faiz Başka Bir Hikaye Anlatıyor

Bitcoin-Fon-Oranlari-Negatif-Kaliyor-Ama-Acik-Faiz-Baska-Bir.png

Bitcoin fonlama oranları son birkaç haftadır düşüyor. Dijital varlığın fiyatı düşerek bazılarının onu ‘indirim’ olarak adlandırmasına neden olsa bile, bu fonlama oranları negatif bölgeden çıkmayı reddetti. Geçen hafta, fonlama oranlarının tarafsız bölgeyi tamamen terk ettiği ve düşük kaldığı göz önüne alındığında, farklı olmadığı kanıtlandı.

Fonlama Oranları Büyümeyi Reddediyor

Geçen haftadan çıkmak kripto piyasası için zor oldu. Kan banyosu kripto piyasasındaki coinlerin çoğunu kırmızıya göndermişti ve bitcoin Aralık 2020’den bu yana ilk kez 20.000 dolar seviyesine dokunmuştu. Bu sayede yatırımcılar arasında panik yaşandı ve fonlama oranları bu paniği yansıttı.

İlgili Okuma | Kripto Yatırımcıları Piyasadan Çıkmak İçin Yaygara Çekerken Borsa Girişleri Hızlanıyor

Geçen hafta, fonlama oranlarının nötrün oldukça altında kalmasıyla kapanmıştı. Bu, fonlama oranının her gün nötrün altına düştüğü 7 günlük dönemin trendini takip ediyor. Salı günü %0.013’e oturdu. Şimdiye kadarki en düşük nokta değil, ancak Haziran ayı için ikinci en düşük nokta oldu.

Fonlama oranlarındaki bu düşüş, Arcane Research’ün türev piyasalarında düzenli bir satış olarak adlandırdığı şeyi takip ediyor. Pazartesi ve Salı günleri piyasayı sarsan, 24 saatlik bir dönemde 1 milyar doların üzerine çıkan ve yeni bir günlük tasfiye olayı rekoru kıran likidasyon hacimleri göz önüne alındığında sürpriz değil.

Bitcoin fonlama oranları

Funding rates remain low | Source: Arcane Research

Araştırma ve analiz firması, yatırımcıların piyasaya temkinli yaklaştığını da belirtiyor. Bunun nedeni, “Santigrat ile ilgili artan bulaşma riskleri ve baskıcı makro zemin ile mevcut piyasa yapısı”. Yatırımcı duyarlılığının şu anda aşırı korku içinde olduğu göz önüne alındığında, bu uyarı şaşırtıcı değil, yani böyle bir piyasada dikkatsizce terk etmeye yer yok.

Bitcoin Açık Faiz Diğer Yolu Dönüyor

Fonlama oranları düşük olsa bile, diğer ölçütler şaşırtıcı bir şekilde o kadar da kötü değil. Bunlardan biri, bitcoin’in sürekli piyasalardaki açık ilgisidir. Bu metrik, bitcoin fiyatı 2017’nin en yüksek seviyelerine yakın düşmesine rağmen yüksek kalıyor.

Tarihsel olarak, BTC cinsinden açık faizin piyasaya paralel olarak düştüğü biliniyordu. En son bitcoin çöküşünde durum böyle değildi. Açık faiz, satışlar devam ederken bile düşmek yerine birden fazla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, bazı yatırımcıların dipte olduğuna inandıklarını ve bundan yararlanmaya çalıştıklarını gösteriyor. Ama durum böyle değildi.

Bitcoin açık faiz

Open interest on the rise | Source: Arcane Research

Bununla birlikte, perpetuallere açık faiz Salı günü itibariyle 298.500 BTC seviyesindeydi. Dijital varlığın fiyatı düştüğü için suçlulara açık faizin 190.000 BTC’ye düştüğü Aralık ayında gerçekleşen son büyük piyasa çöküşüyle ​​tam bir tezat oluşturuyor.

İlgili Okuma | Bitcoin Crash, Tepelere Koşan Kurumsal Yatırımcıları Gönderdi

Açık ilgideki bu artış, bitcoin dibinin henüz oluşmamış olması durumunda, yakında çok iyi bir şekilde ulaşılabileceğini gösteriyor. Her ne kadar bunun gibi bir metriğin tek başına bitcoin tabanına ne zaman ulaşılacağına dair tam bir resim veremeyeceğini akılda tutmak önemli olsa da.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

BTC drops to $21,000 | Source: BTCUSD on TradingView.com
Featured image from Arabian Business, charts from Arcane Reseach and TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *