«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Düşüşü, Fonlama Oranlarının Üç Ayın En Düşük Seviyelerine Düştüğünü Görüyor

Bitcoin Düşüşü, Fonlama Oranlarının Üç Ayın En Düşük Seviyelerine Düştüğünü Görüyor

Bitcoin-Dususu-Fonlama-Oranlarinin-Uc-Ayin-En-Dusuk-Seviyelerine-Dustugunu.png

Bitcoin fonlama oranları, haftanın başındaki büyük satışlardan sonra bir düşüş yaşadı. Bitcoin, yavaş bir hafta sonundan itibaren kayda değer bir toparlanma sağladı, ancak bu satışlar, elde edilen tüm kazançları hızla silecek ve bununla birlikte fonlama oranları da düştü. Yakın tarihte fonlama oranlarında yaşanan en acımasız çöküşlerden birine yol açtı. Bu, Şubat ayından bu yana en düşük noktalarından birine dokunduğunu gördü.

Düşüşün Arkasındaki Faktörler

Pazartesi gecesi kaydedilen satışlar nedeniyle bitcoin fonlama oranları düştü. En önemlisi, üç ayın en düşük seviyesi -0.0378’e düşen kripto borsası Bybit’teki düşüş oldu. Binance’in seviyelerinin %0,01378’de durduğu tüm kripto para borsalarının en büyük düşüşlerinden birini temsil ediyordu. Bu, fonlama oranlarını 2 Şubat seviyelerine gönderdi, ancak 12 Mayıs’ta tanık olunan katliama kıyasla daha düşük bir seviyede durdu.

İlgili Okuma | Bitcoin Madencilerinin Gelirleri, Fiyat Düşüşü Devam Ederken Düşük Kalıyor

Bu negatif fonlama oranları, Haziran ayındaki düşüşle sonuçlanmadan önce hafta boyunca devam etti. Bybit ve Binance, sürekli spot piyasalardaki gecikme nedeniyle negatif oranlar gördü. Pazartesi gecesi 31.000 doların altına düşen ve 29.000 dolara inen dijital varlığın fiyatıyla yüksek bir korelasyon gösteriyor.

bitcoin fonlama oranları

BTC funding rates see sharp decline | Source: Arcane Research

Binance borsasındaki fonlama oranları, şimdi altı aydır nötr ila negatif seviyelerde. Bu, 2021 yılındaki en iyi aylardan bazılarının keyfini çıkardıktan sonra borsa için yeni bir rekor. 2022’nin büyük bölümünde fonlama oranları genel olarak nötrden nötr seviyelerin altına düştü ve bu yakın zamanda değişecek gibi görünmüyor.

Düşüşten Sonra Bitcoin Trendi

Fonlama oranlarındaki düşüş, dijital varlığın fiyatındaki düşüşle aynı zamana denk geldi. İstikrarlı kazançlar elde eden Bitcoin, Pazartesi günü hepsini kaybetti ve 29.000 dolara geri döndü. Bununla birlikte, dijital varlık Çarşamba sonuna kadar onu 30.000 doların üzerine çıkaracak bir geri dönüş başlatacağı için bu durum uzun sürmez.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

BTC settles above $30,000 | Source: BTCUSD on TradingView.com

Bu toparlanma aynı zamanda yatırımcıların güvenli liman aramak için BTC’ye geri dönmelerine de bağlanıyor. Altcoinler, 2021 boğa rallisinin kazananı olmuştu, ancak 2022 ayı piyasası ile birlikte büyük kayıplar yaşandı ve bu nedenle yatırımcılar bitcoin gibi güçlü dijital varlıklara yöneldi.

İlgili Okuma | Tüm Bitcoin Düşüş Trendinden ABD Makro Baskı Sorumlusu

Bununla, bitcoin şimdi 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde işlem görüyor ancak 50 günlük hareketli ortalamasının altında kalmaya devam ediyor. Bu, ayıların hala piyasada büyük ölçüde hakimiyetlerini sürdürdüklerini, ancak piyasada önemli bir satın alma baskısı varsa gelgitte bir dönüşün olabileceğini gösteriyor.

Bitcoin, bu yazının yazıldığı sırada 30.475 dolardan işlem görüyor. Perşembe gününün erken saatlerinde toparlanma eğilimini sürdürüyor. Ancak, ABD işlem saatlerinin açılmasıyla birlikte, fiyatta düşüşe yol açan daha fazla satış bekleniyor.

Featured image from PYMNTS, charts from Arcane Research and TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *