«
  1. Anasayfa
  2. Popüler
  3. Bitcoin (BTC) 18.000 Doların Altına Düştü

Bitcoin (BTC) 18.000 Doların Altına Düştü

Bitcoin-BTC-18000-Dolarin-Altina-Dustu.jpg

Bitcoin, kripto pazarındaki satışların yoğunlaşmasıyla Aralık 2020 Cumartesi öğleden sonra ilk kez yaklaşık 17.750 dolara düştü.

Bitcoin’in fiyatı hala istikrarlı bir şekilde düşüyor ve şu anda 2017’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 17.000 ila 20.000 dolar aralığını test ediyor. Bununla birlikte, düşüş herhangi bir azalma belirtisi göstermiyor ve analistler şu anda dip diyebileceklerinden pek emin değiller.

Ertesi saat, Ethereum aynı şeyi yaptı ve 1.000 doların altına düştü. Bu rakamlar, piyasa değerine göre ilk iki kripto para için çok önemli destek seviyeleri olarak korkuluyordu.

Önerilen Okuma | Ether, BTC Slaytıyla Aşağı Çekilerek 1K Doların Altına Düştü – Sıradaki ETH Desteği Ne?

Önümüzdeki birkaç gün Bitcoin için çok önemli olabilir, çünkü bu pozisyonda destek oluşturulamaması 15.000 $ işaretine daha fazla pazar düşüşüne yol açabilir.

Alternatif olarak, fiyat mevcut bölgeden toparlanırsa, 30.000 dolarlık kilit direnç ve 50 günlük hareketli ortalamanın önündeki ilk engel 24.000 dolar olacaktır.

Mevcut Crypto Winter, 2018’den farklıdır, çünkü daha geniş ekonomi kırılgan, enflasyon yükselir ve tam ölçekli bir durgunluk yaklaşırken kripto para birimleri teknoloji hisselerinin yanına düşer.

This year's Crypto Winter is different from last year's because cryptocurrencies and tech stocks are both in decline. Image: CNBC.

Geçen hafta boyunca, Bitcoin’in fiyatı yüzde 30’dan fazla düştü ve pazar tartışmasız maksimum endişe çekiyor. Döviz girişlerinin gösterdiği gibi, son iki yılda satın alınan ve elde tutulan önemli miktarda madeni para borsaya konuyor.

Cuma günü, kripto para birimi borç veren Nexo’nun kurucusu Antoni Trenchev, Bloomberg’de mevcut çöküşün “bana 1907 banka paniğini hatırlattığını” belirtti.

Cumartesi günü, Kraken’in büyüme pazarlaması direktörü ve Bitcoin etkileyicisi Dan Held, “Maksimum acı yolundayız” diye uyardı.

Bitcoin’in düşüşü birkaç ay boyunca gerçekleşti ve son haftalarda iki büyük kripto para birimi projesi olan Terra-Luna ve Celsius’un çöküşüyle ​​hızlandı ve bu da piyasanın dayanıklılığı hakkında endişeleri daha da artırdı.

BTC total market cap at $350 billion on the weekend chart | Source: TradingView.com

Artan enflasyon ve Federal Rezerv tarafından yapılan bir dizi faiz artışı gibi makroekonomik faktörlerin baskısı da kripto para piyasasındaki felakete katkıda bulunuyor.

Piyasa gözlemcileri, hisse senetlerini daha düşük seviyede takip ederken, üst düzey kripto para birimlerini de yakından takip ediyor. Kripto şirketlerinin pembe fişler yayınlamasına ve çok sayıda insanı işsiz bırakmasına ve endüstrinin en tanınmış markalarından bazılarının ödeme gücü arızalarıyla karşı karşıya kalmasına yardımcı olmuyor.

Bu arada, Glassnode analitik web sitesindeki son veriler, Bitcoin madencilerinin elde ettiği gelirin düşmeye devam ettiğini gösteriyor. Artan madencilik giderleri ve kötüleşen makroekonomik ortamla birlikte madenciler artık daha az motive ve kârlı.

Önerilen Okuma | Bitcoin 19.000 Dolar Seviyesini İhlal Ediyor – Selloff Devam Edecek mi? Sonraki Alt Nedir?

Domestika’dan öne çıkan görsel, grafik TradingView.com

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *