«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin 29.000 Dolara Düşerken El Salvador İçin Daha Fazla Stres

Bitcoin 29.000 Dolara Düşerken El Salvador İçin Daha Fazla Stres

El Salvador, Bitcoin’i yasal bir ihale haline getirdiğinden beri önde gelen finansal ve ekonomik kurumların radarında. Kripto para birimi destekçileri ve destekçi olmayanlar bunun nasıl sonuçlandığını görmek için izledikçe, esas olarak bir gösteri haline geldi. Bitcoin vaadini yerine getiren El Salvador, geçen yıl ve bu yıl bazılarını piyasanın zirvesine yakın bir yerde birden fazla BTC alımı yapmıştı.

Ülke, 2021 yılının Eylül ayında ilk satın alımını yaptığından bu yana şu anda en az 2.300 BTC’ye sahip. Ülke satın almaya başladığından beri Bitcoin fiyatı önemli ölçüde düştüğüne göre, bu Kuzey Amerika ülkesi için nasıl gidiyor?

El Salvador ve Bitcoin’i

El Salvador’da vardı Mayıs ayında 500 BTC daha satın aldı Piyasa 1.68 trilyon dolara düştükten sonra. Ortalama 30,774 $ fiyatla satın alınan bu bitcoinler, ülkenin varlıklarını şimdiye kadar 2.301 BTC’ye getirmişti. Ülkenin dijital varlığı satın alabileceği en düşük fiyat olurdu ve bu satın almanın daha büyük varlıklarının sadece küçük bir parçası olduğu göz önüne alındığında, ülke hala çoklu alımlarından dolayı zararda kalmaya devam ediyor.

İlgili Okuma | Fonlama Oranları, Bitcoin’in 29.000 Doların Altına Düşmesinin Ardından Yıllık En Düşük Seviyelere Düşüyor

El Salvador Eylül ayında ilk kez BTC satın aldığında, 44.000 doların üzerinde işlem görüyordu. Bunun anlamı, dijital varlığın o zamandan beri yaklaşık %45 oranında düştüğüdür. Tüm zulası şimdiki fiyatlarla yaklaşık 70 milyon dolar değerinde. Bu nedenle, ülkenin farklı fiyatlarla BTC satın aldığını gören dolar maliyeti ortalama yöntemiyle bile, toplam satın alma değerinden hala %28 aşağıda.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

BTC falls to $28,000 | Source: BTCUSD on TradingView.com

BTC’yi kabul etme hareketi, yalnızca bitcoin fiyatı tarafında tartışmalı olduğunu kanıtlamakla kalmadı, aynı zamanda ülkenin kredi şeklinde uluslararası yardım alma yeteneğini de etkiledi.

Geçen yıl, ülkenin IMF’den 1,3 milyar dolar güvence altına almak istediği kamuoyuna açıklandı. Bununla birlikte, IMF’nin bitcoin’in yasal bir ihale olarak kabul edilmesini küçümsediğini ifade ettiği göz önüne alındığında, bu pek olası görünmüyor.

Ülkeye dijital varlığı resmi bir ulusal para birimi olarak kaldırmasını tavsiye ederek, bunun uzun vadede ekonomi için sorunlara neden olabileceğini öne sürerek, El Salvador’un havalesi ve dış finansmana bağımlı ekonomi için cari hesap açığının tahmin edildiğini ortaya koydu. önümüzdeki üç yıl için 2 milyar dolar civarında sürüklenmek. Ancak Başkan Nayib Bukele buna kulak tıkadı.

İlgili Okuma | Kripto Katliam Bitcoin Güvenli Limanına Uçuşa Neden Oluyor, Hakimiyet Gösteriyor

El Salvador, yurtdışından sevdiklerine para gönderen vatandaşlardan gelen havalelere büyük ölçüde bağımlı bir ülkedir. Bu nedenle başkan, BTC’nin bu havaleleri sakinleri için daha kolay ve daha ucuz hale getirmeye büyük ölçüde yardımcı olacağını söyledi.

Fiyat tarafında, başkan da son düşüşten pek rahatsız değil. Geçmişte demişti ki dijital varlığın fiyatının 2022’de 100.000 dolara ulaşmasını bekliyor. Bu olursa, ülke BTC varlıklarından önemli ölçüde kâr elde edecek.

Featured image from Coingape, chart from TradingView.com

Takip etmek Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *