«
  1. Anasayfa
  2. Altcoin
  3. Bitcoin 26 bin Doların Altına Düştüğünden Kripto Piyasaları 100 Milyar Dolar Kaybetti

Bitcoin 26 bin Doların Altına Düştüğünden Kripto Piyasaları 100 Milyar Dolar Kaybetti

Bitcoin-26-bin-Dolarin-Altina-Dustugunden-Kripto-Piyasalari-100-Milyar.jpeg

Bitcoin’in bir kez daha 26.000 $ eşiğinin altına düşmesiyle, daha geniş kripto pazarları özellikle son 24 saat içinde sarsıldı. Coingecko’nun Pazartesi günü yayınlanan istatistiklerine göre, Bitcoin şu anda geçen hafta %16 düşüşle 25.168.94 dolardan satılıyor.

Bitcoin 2020’nin sonundan bu yana en düşük seviyesine düşerken, tüm kripto para piyasası, yatırımcıları daha riskli bahisler yapmaktan caydırabilecek durgunluk korkularının sıkışmasını hissediyor.

Önerilen Okuma | Kripto Ekonomisi 1 Trilyon Doların Hemen Üstüne Yerleşirken Bitcoin 27 bin Dolarda Yenildi

Bununla birlikte, alternatif madeni paralar ciddi şekilde etkilenir. Örneğin Ethereum, Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.900 dolardan yüzde 70 düşerek 1.500 doların altına düştü. Son 24 saat içinde Dogecoin, TRON ve Avalanche çift haneli kayıplara tanık oldu.

Kripto para birimlerinin genel piyasa değeri, geçen ay azalan bir kanalda işlem görüyor ve şu anda 1,17 trilyon dolardan destekleniyor.

The crypto market has become increasingly tied to traditional equity markets in recent months (CNBC).

100 Milyar Dolar Kripto Pazarından Silindi

Kripto para piyasası, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen’in kasvetli bir kripto uyarısı teklif etmesinin ardından hafta sonu 100 milyar dolardan fazla kaybetti.

Bitcoin’in piyasa değeri 520 milyar dolara düştü. BTC boğaları için gümüş astar, alternatif kripto para birimleri üzerindeki kontrollerinin yaklaşık yüzde 48’e çıkmasıdır.

Son yedi gün içinde 32.000 doları aşan birkaç kısa ve sonuçsuz teklifin ardından, dünyanın en büyük kripto para birimi giderek değer kaybetmeye başladı. Bitcoin’in bu seviyedeki son reddi, fiyatını birkaç gün kaldığı 30.000 dolara düşürdü.

BTC total market cap at $498 billion on the weekend chart | Source: TradingView.com

Uphold kripto para girişiminden Rich Blake şunları söylüyor:

“Kripto, unutulmuş işlevini enflasyona karşı bir korunma olarak göstermek için ideal fırsatı kaybediyor gibi görünüyor.”

Enflasyon Titremeleri ve Bitcoin’in Oynaklığı

Amerika Birleşik Devletleri için yüzde 8.6 olan enflasyon tahminleri Cuma günü geç saatlerde açıklandı. Kırk yıllık rekor, Bitcoin’in oynaklığını artırdı ve bugünün 25.000 $ işaretine düşmesine neden oldu.

Son aylarda, kripto piyasası giderek geleneksel hisse senedi piyasalarıyla bağlantılı hale geldi. Teknolojiye odaklanan Nasdaq %3,5 düşerken, S&P 500 ve Dow Jones Sanayi Ortalaması %2,5’ten fazla düştü.

Önerilen Okuma | Dogecoin Madencilik Geliri Son 12 Ayda Devasa Düştü

Önümüzdeki hafta ABD Merkez Bankası’nın iki günlük toplantısının faiz oranlarında daha fazla artışla sonuçlanması bekleniyor. Bu hafta Yellen, kripto para birimini 401(k) planlarına koymaya karşı da uyardı ve karamsar duygulara katkıda bulundu.

Geçen hafta, enflasyonun da yükseldiği Avustralya ve Kanada merkez bankaları faiz oranlarını yaklaşık 50 baz puan yükseltirken, Avrupa Merkez Bankası bu yaz sonunda varlık alımlarını durduracağını ve faiz artırımlarına başlayacağını duyurdu.

Featured image from Reynolds and Reynolds, chart from TradingView.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *