«
  1. Anasayfa
  2. Popüler
  3. Bitcoin 24k Dolarda Engelle Flört Ediyor, Neden Erken İyileşme Sürecinde Olabilir?

Bitcoin 24k Dolarda Engelle Flört Ediyor, Neden Erken İyileşme Sürecinde Olabilir?

Bitcoin-24k-Dolarda-Engelle-Flort-Ediyor-Neden-Erken-Iyilesme-Surecinde.png

Kripto piyasası daha fazla kazanıma işaret ettiğinden, Bitcoin kısa vadede yükselmeye devam ediyor. Yükseliş ivmesi, olumlu kazanç mevsimleri ve ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarındaki artıştan kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Finansal kurum, piyasa beklentileri dahilinde faizlerde 75 baz puan (bps) artış açıkladı. Bloomberg Intelligence’ın Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone inanır Fed, Bitcoin için pivotu işaretlemiş olabilir.

Finansal kurumlar, piyasa beklentileri içinde kalarak, önümüzdeki aylarda yükseliş eğiliminin genişlemesine yer verebilir. Fed, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) tarafından ölçüldüğü üzere ABD dolarındaki enflasyonu düşürmeye çalışıyor.

Bu metrik 40 yılın en yüksek seviyesinde duruyor ancak düşüş eğilimine hazır görünüyor. Bloomberg Intelligence analisti, emtia sektöründeki fiyat düşüşünün bu olasılığa işaret ettiğini ve Fed’e “faiz artırımı balyozunu hafifletmek” için destek sağlayabileceğini iddia ediyor.

Bu, Altın, ABD hazine bonoları ve Bitcoin gibi değerli varlık depolarına fayda sağlayacaktır. McGlone, kripto para biriminin acı çektiğini, çünkü nispeten yeni teknolojiye sahip yeni bir varlık olarak kabul edildiğini savunuyor.

Bu dezavantaj, Bitcoin’in toplam arzına kıyasla benimseme eğrisi arttıkça arka planda kaybolabilir. Aşağıda görüldüğü gibi, kripto para birimi internetin benimseme eğrisini takip ederse, 2025 yılına kadar 1 milyardan fazla kullanıcı kaydedebilir.

Bitcoin-BTC-BTCUSD-18
BTC’nin internete kıyasla benimseme eğrisi. Kaynak: Michael Levin aracılığıyla Visbitcoin

Kısa vadede, BTC’nin fiyatı, kendisine karşı oynayan makro-ekonomik faktörlerin hafifletilmesinden faydalanabilir. Bir sonraki büyük olay, Ağustos ayında açıklanacak olan Temmuz ayı TÜFE baskısı olacak ve bu da mevcut yükseliş fiyatı hareketi için daha fazla yakıta neden olabilir. McGlone yazdı:

(Fed’in) “toplantı yoluyla toplantı” yorumu, #Bitcoin’in çoğu varlıktan daha iyi performans gösterme eğilimini sürdürmesi için dönüm noktası olabilir. Yeni ve test edilmemiş, muhtemelen ciddi bir düşüşten sonraki erken iyileşme günlerinde, kıyaslama kripto için geçmiş zaman hızlı hale geliyor.

Bitcoin “Üstün Performans Eğilimini” Sürdürebilir mi?

Daha fazla veri sağlanan McGlone tarafından hazırlanan rapor, Bloomberg Emtia Spot Endeksi karşısında BTC’nin 250 günlük fiyat oynaklığında bir düşüş olduğunu gösteriyor. Aşağıda görüldüğü gibi, bu metrik aşağı yönlü eğilim gösterdiğinde, Bitcoin fiyatı ters yönde hareket ederek tepki verir.

BitcoinBTCBTCUSDT
BTC’nin fiyat oynaklığı, potansiyel fiyat artışına işaret eden Bloomberg Emtia Endeksi karşısında düşüyor. Kaynak: Bloomberg Intelligence

BTC’nin 250 günlük volatilitesindeki düşüş, 2012 ve 2017 rallilerinin başlangıcına işaret etti. Bu anlamda, McGlone şunları belirtti:

Bloomberg Emtia Endeksi’ne (BCOM) karşı şimdiye kadarki en düşük Bitcoin oynaklığı, kriptonun daha iyi performans gösterme eğiliminin yeniden başladığını gösterebilir (…). Tarih bir rehberse, kripto yeni zirvelere doğru ilerlediğinde, Bitcoin oynaklığının emtialara kıyasla toparlanması daha olasıdır.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *