«
 1. Anasayfa
 2. Ethereum
 3. Bitcoin 11 Yılın En Kötü Çeyrekini Gördü

Bitcoin 11 Yılın En Kötü Çeyrekini Gördü

Bitcoin-11-Yilin-En-Kotu-Ceyrekini-Gordu.png

Dünyanın önde gelen kripto para birimi Bitcoin (BTC), 11 yıl içinde çeyreğe göre en kötü düşüşünü gördü. gelen verilere göre CoinGeckoBTC, 2022’nin ikinci çeyreğinde %57,43’ün üzerinde kayıp yaşadı. Ek olarak, ikinci çeyreğin son gününde 19.000 doların altında satış yaparak, Bitcoin on yıldan fazla bir süredir en önemli üç aylık kaybını yaşadı.

Bitcoin piyasasının mevcut durumu iyi değil. Pozisyon, 50.000$’a yaklaştığı ilk çeyreğin sonunda bile olumluydu. Ancak bundan sonra işler daha karmaşık hale geldi ve fiyat düşmeye devam etti.

İlgili Okuma | TA: Ethereum Kazançları Azaltıyor, ETH Neden 1.100 Doların Altında Risk Altında Kalıyor?

Yılın başındaki 45.524 dolardan 18 Haziran’da 17.593.2 dolara düştü. Haziran ayında birkaç kez 20.000 doların altına düştüğü sürekli olumsuz fiyat hareketlerinin bir sonucu olarak en kötü performans gösteren çeyreğini kaydetti.

CoinGecko verilerine göre BTC, Haziran ayı boyunca %38 düştü ve şu anda 19.447.62 dolardan işlem görüyor.

Ocak 2009’daki lansmanından bu yana, bitcoin fiyatı inişli çıkışlı bir dönme dolapta. Q2 2021 gibi, 2022’nin ikinci çeyreği de “Kriptodaki En Kanlı Çeyrek” olarak anılacaktır. Geçen yılın 2. çeyreği değerinin %40’ından fazlasını kaybetti.

Piyasanın Gerileme Durumundan Kaynaklanan Risklerle İlgili Endişeler

Federal Rezerv’in finansal piyasalardaki likiditeyi azaltmaya hazırlandığı haberinden sonra Bitcoin hızla düştü ve düşüş devam etti. Yatırımcılar, artan enflasyon ve faiz oranları nedeniyle daha riskli varlıklardan kaçındı. Sonuç olarak, piyasa büyük karlar kaybetti.

Tradingview.com
Bitcoin şu anda günlük grafikte 19131,45$’dan işlem görüyor | Kaynak: BTC/USDT grafiği Tradingview.com

Çeyrek boyunca, birkaç önemli sorun ortaya çıktı. Örneğin, Santigrat; Son zamanlarda, firma tüm hesap çekimlerini durdurmaya karar vererek, işletmenin yakında iflas edeceğine dair endişeleri artırdı.

Kripto para borsası CoinFlex, zorlu piyasa koşulları nedeniyle 23 Haziran’da müşteri çekme işlemlerini de durdurdu.

CoinFlex’in CEO’su Mark Lamb belirtilmiş:

Geçen haftaki aşırı piyasa koşulları ve bir karşı tarafla ilgili devam eden belirsizlik nedeniyle, bugün tüm para çekme işlemlerini duraklattığımızı duyuruyoruz.

Öte yandan, düzenleyiciler kripto para birimlerinin tehlikeleri konusunda her zamankinden daha fazla endişe duymaya başladılar. TerraUSD’nin (UST) son zamanlardaki başarısızlığı ve Celsius dahil olmak üzere kripto borç verenlerin yaşadığı sorunlar nedeniyle herkes dehşete düşüyor.

Avrupa Sistemik Risk Kurulu (ESRB), kripto varlıkların finansal sisteme getirebileceği olası tehdidi ele almak için durumu çözmek için acil düzenleme çağrısında bulundu.

İlgili Okuma | Çığ, Fiyat 16 Dolara Düşerken Düşüş Trendine Devam Edebilir

İçinde bildiri 30 Haziran’da AB şunları söyledi:

Bu pazar segmentlerinden kaynaklanan potansiyel sistemik etkiler şu anda sınırlı görünse de, sistemik riskler hızlı ve aniden gerçekleşebilir.

Avrupa tek değil. Kasım 2021’de listelenen ve hükümetleri finansal düzenleyici kurumlarını kripto para birimiyle ilgili finansal kurumlar için mevzuat ve politikalar belirlemeye çağıran 103 ülke var. Fransa, Almanya, Japonya, Meksika ve diğerleri dahil.

          Featured image from Flickr, chart from Tradingview.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *