«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. Bir Sabah Yıldızının Tersine Dönüşü Bitcoin Boğa Koşusunu Nasıl Uyandırabilir?

Bir Sabah Yıldızının Tersine Dönüşü Bitcoin Boğa Koşusunu Nasıl Uyandırabilir?

Bir-Sabah-Yildizinin-Tersine-Donusu-Bitcoin-Boga-Kosusunu-Nasil-Uyandirabilir.png

Bitcoin’in yükselişte olduğunu söylemek biraz zor, ama ya boğalar zorlu bir “akşamın” ardından dinleniyorsa ve yeni bir “sabah” için neredeyse hazırsa? Sabah yıldızı olarak adlandırılan potansiyel, yüksek zaman dilimli bir Japon mum çubuğu ters dönüş modeli tam da bunu öngörebilir.

İşte potansiyel geri dönüş sinyaline ve yukarı yönlü yükselişin teyidi için gerekli koşullara daha yakından bir bakış.

Bir “Sabah Yıldızı”, Yükselişte Geri Dönüşü Başlatabilir

Bitcoin, Kasım 2021’den bu yana acımasız bir düşüş trendi içinde. Kripto pazarındaki tam bir aylık aşırı korku ve şimdiye kadarki en korkutucu makro koşullardan bazılarının ardından, daha net bir tersine dönüş belirtileri görene kadar çok az kişi satın almaya hazır.

Her yeni günün erken yükselişini temsil eden erken bir işaret burada olabilir. Bu sinyale sabah yıldızı ters dönüş paterni denir ve Japon şamdanları çalışmasına göre üç mumlu bir yükseliş ters formasyonudur.

Japon şamdanlarının kullanımı, 18. yüzyılda Japon pirinç tüccarı Munehisa Homma tarafından geliştirilmiştir. Steve Nison, 90’ların başında Japon Şamdan Grafik Tekniklerini yayınlayana kadar Batı’da popüler değildi. O zamandan beri göstergeler, modeller, trend çizgileri ve daha fazlasıyla birlikte kullanıldıklarında teknik analistlerin cephaneliğinde önemli bir silah haline geldiler.

İlgili Okuma | Hammer Time: Bitcoin’i Kurtarabilecek Yükseliş Sinyali

2 haftalık BTCUSD çizelgelerinde potansiyel olarak bir sabah yıldızı kurulumu oluşuyor ve bu da Bitcoin’de güçlü bir yükseliş eğiliminin oluşabileceğini gösteriyor.

BTCUSD_2022-06-07_17-32-06

The current candle must close above the upper black horizontal line | Source: BTCUSD on TradingView.com

Tekniklerle Yükselen Bir Bitcoin’i Yedekleme

Bir sabah yıldızının oluşması için bir ön koşul, bir düşüş trendidir. Bitcoin, sonsuzluk gibi hissettiren bir süre boyunca serbest düşüşte. Sabah yıldızının ters çevrilmesi, büyük bir siyah (veya kırmızı) aşağı mum ve ardından bir doji ile karakterize edilir. Göre Investopedia“sabah yıldızının orta mumu, ayıların boğalara yol vermeye başladığı bir piyasa kararsızlığı anını yakalar.”

Doji, piyasada kararsızlığı temsil eder. Doji oluşturulduktan sonra, boğalar aşağı doğru neredeyse aşağı mum kadar güçlü bir beyaz (veya yeşil) yukarı mumla ayıları şaşırtarak düşüş trendinin son aşamasını bir anda siler. Model yalnızca tamamlandığında onaylanır ve sonraki üç ila beş mumun boğaların lehine olması gerektiğini önerir. Bu 2 haftalık bir zaman dilimi olduğundan, boğalara ideal bir senaryoda altı ila on hafta daha fazla boğa piyasası sağlar.

BTCUSD_2022-06-07_19-02-57

Technicals and extreme fear could set the stage for a reversal | Source: BTCUSD on TradingView.com

Sabah yıldızının tersi, onaylandıktan sonraki birkaç ay boyunca boğaları yatağa atan bir akşam yıldızıdır (kırmızı kutu). Sabah yıldızı (yeşil kutu), akşam yıldızı modeline çok benzer şekilde, ticaret aralığının hemen dışında oluşuyor.

İlgili Okuma | Bu Genişleyen Üçgen Modeli Bitcoin Boğaları İçin Son Umut Olabilir

Bu tür şamdan kurulumları diğer tekniklerle desteklenmelidir. Yukarıdaki grafikte, tam da böyle bir geri dönüşün oluşabileceği yerde, 2 haftalık Supertrend çizgisini yeniden test etmek için fiyat geri geldi. Bitcoin ayrıca, 5. dalganın yeni zirvelere atılmasından önce genişleyen bir üçgen modelini tamamlıyor olabilir. Ancak oraya ulaşmak için Bitcoin’in dünyanın şimdiye kadar gördüğü en düşüş eğilimi gösteren makro duyarlılıklarından bazılarını geçmesi gerekiyor.

Bu sabah yıldızı, boğalara yeni bir şafak getiren işaret olabilir mi?

Takip et Twitter’da @TonySpilotroBTC veya katıl TonyTradesBTC Telgrafı özel günlük piyasa bilgileri ve teknik analiz eğitimi için. Lütfen dikkat: İçerik eğiticidir ve yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Featured image from iStockPhoto, Charts from TradingView.com

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *