«
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Bir Bitcoin “Zig-Zag” Kripto Pazarını Salladı mı?

Bir Bitcoin “Zig-Zag” Kripto Pazarını Salladı mı?

Bir-Bitcoin-Zig-Zag-Kripto-Pazarini-Salladi-mi.png

Bitcoin fiyatı, önceki 2017 zirvesine şok edici bir şekilde yakın ve kripto pazarında yaygın panik, korku ve umutsuzluğa neden oluyor. Ama aşağı doğru şiddetli hareket bir ders kitabı zikzak düzeltmesi olabilir mi? Ve eğer öyleyse, bu bir sonraki kripto pazarı için ne anlama geliyor?

Bitcoin Fiyat Hareketi Ölümcül Zig-Zag Modelini Takip Ediyor

2020’den itibaren Bitcoin ve kripto para birimlerinin olgunlaştığına dair anlatıya rağmen, son çöküş dünyaya dijital varlıkların spekülatif kaldığını hatırlattı. Bitcoin’i temelden fiyatlandırmanın henüz ideal yolları olmadığından, spekülatif varlıklar saf duygu tarafından yönlendirilir. Örneğin, zincir üzerindeki sinyallerin çoğu, örneğin geçen yılın Kasım ayında belirlenen zirveden %70’ten fazla düşüşe rağmen yükselişini sürdürdü.

Fiyat hareketi, ilk olarak 1930’larda Ralph Nelson Elliott tarafından keşfedilen Elliott Dalga Teorisine dayanarak daha iyi tahmin edilebilir. Göre Vikipedi“Elliott Wave Principle, kitle psikolojisinin bir biçimi olan toplu tüccar psikolojisinin, tekrar eden yoğunluk ve süre dizilerinde iyimserlik ve karamsarlık arasında hareket ettiğini öne sürüyor. Bu ruh hali değişimleri, her derecedeki trend veya zaman ölçeğinde piyasaların fiyat hareketlerinde kalıplar yaratır.”

İlgili Okuma | Bitcoin 18 Ayın En Düşük Seviyesine Düştü, Piyasa En Kötüsünü Gördü mü?

Daha basit bir ifadeyle, boğa ve ayı aşamaları, Elliott’un “dalgalar” olarak adlandırdığı şey aracılığıyla öngörülebilir bir şekilde değişiyor. Teori, piyasaların motive edici bir aşama ile düzeltme aşaması arasında hareket ettiğini ana hatlarıyla belirtir. Güdü dalgaları, toplam 5 alt dalgadan oluşan birincil döngülerdir. 1., 3. ve 5. dalgalar, birincil piyasa trendi yönündeki itici dalgalardır, 2. ve 4. dalgalar ise düzeltici aşamalardır. 5. dalga tamamlandığında, motivasyon dalgası (bir boğa piyasası döngüsü) düzeltici bir dalgaya (ve ayı piyasasına) geçer.

Güdü dalgaları farklı şekillerde olabilir ve düzeltmeler düpedüz kafa karıştırıcı olabilir. Bununla birlikte, desenin duyarlılık açısından nasıl ortaya çıktığına göre, Bitcoin’deki en son düzeltme, bir ders kitabı zikzak düzeltmesi olabilir.

BTCUSD_2022-06-15_16-59-43

BTCUSD could have completed a zig-zag correction | Source: BTCUSD on TradingView.com

BTCUSD Sonunda Bir Rölyef Ralli Alacak mı?

Zig-zag paterni, ABC olarak etiketlenmiş 3 dalgalı bir düzeltici yapıdır ve 535 paternine bölünür. A etiketli ilk aşağı hareket, ham duygulara dayanan 5 dalgalı bir dürtü hareketidir. B Dalgası, bu durumda yukarı hareket ederek, C dalgası aşağı hareketinde nihayetinde alınan yeni yükseliş pozisyonlarını emerek karakterize edilir. Zig-zag’ın C dalgaları da panik ve korku tarafından yönlendirilen dürtüsel hareketlerdir.

Tamamladıkları zaman, piyasa tekrar yükselebilir. Modelde bu noktada, yatırımcı duyarlılığındaki aşırı değişim göz önüne alındığında bir tersine dönüşün mümkün olduğunu hayal etmek zor, ancak bu genellikle iyileşmelerin inançsızlıktan çıktığı zamandır.

İlgili Okuma | Bitcoin Haftalık RSI, Tarihteki En Fazla Aşırı Satış Rekorunu Kırdı, Sırada Ne Var?

Dan beri Elliott Dalga Teorisi Ayıdan boğaya ve tam tersine geçiş yapan yatırımcı duyarlılığı kalıplarına odaklanır, kalıplar kâr etmek için kullanılabilir, ancak tipik olarak ancak tamamlandıktan sonra ve uzun süre sonra anlaşılabilir. Son zamanlardaki aşağı doğru sarmal, henüz tamamlanmış olabilecek aşağı doğru bir zikzak örüntüsünden başka bir şey değil mi?

Takip et Twitter’da @TonySpilotroBTC veya katıl TonyTradesBTC Telgrafı özel günlük piyasa bilgileri ve teknik analiz eğitimi için. Lütfen dikkat: İçerik eğiticidir ve yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Featured image from iStockPhoto, Charts from TradingView.com

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *