«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Bankacılık Düzenleyicisinden Kripto Uyarısı: “Kırılganlıklar Ortaya Çıktı!”

Bankacılık Düzenleyicisinden Kripto Uyarısı: “Kırılganlıklar Ortaya Çıktı!”

kripto-para-iki-bin-yirmi-bir-de-nereye-gidiyor

Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) başkanı, Terra (LUNA) çöküşünün ardından kripto varlıklarına yatırım yapmanın risklerini tekrar ederek yatırımcıları uyardı.

Yahoo Finance ile yeni bir röportaj gerçekleştiren, OCC Vekili Para Birimi Denetçisi Michael Hsu, Terra’nın çöküşüyle birlikte kripto alanında yer alan kırılganlıklar ortaya çıktığını düşünüyor.

“Bence Terra ekosisteminin çöküşü kripto dünyasıyla ilgili bir çok şeyi ortaya çıkardı ancak ben üç ana konuya odaklanmak istiyorum.

Öncelikle, stailcoin’lerin aslında ‘stabil’ olmadığı ortaya çıktı. Açıkçası, 18 milyar dolarlık bir stabilcoin çöküşünün bu denli hızlı çökmesi bunu kanıtlayan bir şey.

İkincisi, kriptodaki büyümenin çoğu ‘hype (trendler olarak da belirtebiliriz)’ tarafından yönlendiriliyor. Terra’nın bu kadar hızlı büyüyebilmesinin bir nedeni, aşırıya kaçması ve üzerine sürdürülebilir olmayan çok çekici verimler eklenmesiydi.

Üçüncüsü, ‘bulaşma riski’ gerçektir. Satışlar genelde piyasa genelindeki satışları çok hızlı bir şekilde tetikliyor. Bence nispeten kısa bir sürede yarım trilyon dolar değer kaybetti ve algoritmik olmayan başka bir stabilcoin olan Tether üzerinde biraz baskı uyguladı ve sabitini biraz da olsa kaybetmesine neden oldu.

Bence bu derslerden bazıları, o alandaki herkesin gerçekten dikkatli olması gereken bazı kırılganlıkları çok daha net ortaya çıkardı.”

Hsu ayrıca Terra’nın bir Ponzi şeması olduğu yönündeki suçlamalar hakkında da yorum yaptı.

“Sanırım bir kripto yöneticisinin sözü vardı, ‘verimiz nereden geldiğini anlamıyorsanız muhtemelen büyük cepli yatırımcıların sözlerini duyuyorsunuzdur.’ Bence bu oldukça değerli bir söz ve geçtiğimiz bir yıl içerisinde bu kadar verimin nereden geldiğini anlamadığımız bir çok şey oldu.

Ancak bu alanda bir yatırım yapmak istiyorsanız bu verimin de kaynağını ‘gerçekten’ anlamalısınız.”

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *