«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Avrupa Merkez Bankası’ndan Dikkat Çeken Kripto Araştırması

Avrupa Merkez Bankası’ndan Dikkat Çeken Kripto Araştırması

Avrupa-Merkez

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından bugün yayınlanan bir araştırmaya göre, Euro bölgesinde yer alan her on haneden biri Bitcoin veya benzeri kripto varlıklar satın aldı.

Kripto para piyasaları oldukça çalkantılı bir görünüm sunarken, yetkililer bu dalgalanmanın hane bütçelerine bir zarar verip veremeyeceğini ölçmeye çalışıyor.

ECB tarafından gerçekleştirilen ‘Tüketici Beklenti Anketi’, anketin gerçekleştirildiği altı ülkedeki hanelerin ortalama %10’un herhangi bir kripto varlığa sahip olduğunu ve bu oranın Fransa için %6, Hollanda için de %14’e kadar değişebildiğini ortaya koydu.

Ankete katılan bireylerin yaklaşık %37’si en fazla 999 Euro’ya tekabül edecek kripto varlığa sahip olduğunu, %29’u 1.000 Euro ile 4.999 Euro arasında değere tekabül edecek varlığa, %13’ü de 5.000 Euro ile 9.999 Euro arasında varlığa sahip olduğunu belirtti.

Tüm ülkelerde, ankete katılanların en zengin %20’sinin kripto para birimlerine sahip olma olasılığı daha yüksekti, ancak düşük gelirli hanelerin daha büyük bir kısmı, ortadakilere göre dijital varlıklara sahip olduğunu bildirdi.

ECB, “Ortalama olarak, genç yetişkin erkekler ve yüksek eğitimli katılımcıların, ankete katılan ülkelerde kripto varlıklara yatırım yapma olasılıkları daha yüksekti” yorumunu paylaştı. “Finansal okuryazarlık ile ilgili olarak, finansal okuryazarlık puanları açısından en üst düzeyde veya en alt düzeyde puan alan katılımcıların kripto varlıklarına sahip olma olasılıkları yüksekti.”

ECB, uzun süredir devam eden çizgisini tekrarlayarak, bu varlıkların çoğu perakende yatırımcı için uygun olmadığını paylaştı ve Avrupa Birliği yetkililerini “acil bir mesele olarak” kripto varlıklarla ilgili yeni kuralları onaylamaya davet etti.

İlk kez bugün erken saatlerde yayınlanan veriler, ECB’nin Finansal İstikrar İncelemesinin bir parçası olarak yayınlanan bir makalede alıntılanarak kamuoyuna paylaşıldı.

2020’de başlatılan ECB’nin Tüketici Beklentileri Anketi, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve İspanya’da aylık olarak gerçekleştiriliyor. Hala pilot modunda olan çalışmanın sonuçları ECB tarafından tam olarak yayınlanmadı.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *