«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Avrupa Birliği Denetim Otoritelerinden Kripto Varlık Uyarısı Geldi!

Avrupa Birliği Denetim Otoritelerinden Kripto Varlık Uyarısı Geldi!

10a309a998d807bed503cfb3aa8a663dac51afad

Avrupa Birliği‘nin denetim otoriteleri Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) ve Avrupa Sigorta ve Emeklilik Otoritesi (EIOPA) ortak bir açıklama yayınladı, otoriteler, yaptıkları açıklamada tüketicileri kripto varlıkların riskleri konusunda uyardı.

Yapılan açıklamada, “Tüketiciler, bu varlıkları (kripto varlıklar) satın alırlarsa yatırdıkları tüm paraları kaybetme ihtimalini de göz önüne almakla karşı karşıya kalabilirler” ifadesi yer aldı.

Otoritelere göre kripto varlıkların büyük çoğunluğu özel tüketiciler için “bir yatırım, bir ödeme ve/veya takas aracı olarak” uygun olmadığı görülüyor. “Tüketiciler, sosyal medyanın ve etkileyicilerin/fenomenlerin aracılığıyla da dahil olmak üzere yanıltıcı reklamların risklerine karşı her zaman dikkatli olmalı. Özellikle hızlı veya yüksek getiri vadeden kripto varlıklara karşı dikkatli olmalıdırlar” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, tüketicilerin bazı kripto varlıkları üretmek için enerji tüketiminin oldukça yüksek olduğu ve bunun çevresel etkilerinin de farkında olması notu paylaşıldı.

Kripto varlıklar, ilgili ürün ve hizmetlerin genellikle mevcut AB finansal hizmet kuralları kapsamındaki korumanın dışında kaldığı, tüketiciler bu konuda kendilerine sunulan ürünlerin korumasız olduğunun farkında olması gerektiğine ilişkin de yorum yapıldı.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *