«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. Altın, Bitcoin Çöküşü Ortasında Güvenli Bir Liman Varlığı Olduğunu Kanıtladı

Altın, Bitcoin Çöküşü Ortasında Güvenli Bir Liman Varlığı Olduğunu Kanıtladı

Bitcoin’i altın üzerinde tutmanın avantajları sayısız kez kamuoyuna duyuruldu ve tartışıldı. Biri fiziksel, diğeri “dijital altın” olarak adlandırılan bu iki dijital varlık, hangisinin daha iyi değer deposu olduğu konusunda kafa kafaya gitti. Bitcoin çöküşü geçen hafta şiddetlenirken, bitcoin gibi uçucu bir varlıkla karşılaştırıldığında altın gibi nispeten istikrarlı bir varlığa sahip olmanın yararları hakkında bir kez daha tartışma yapıldı.

Altın Kapak Sağlar

Geçen hafta, bitcoin fiyatı %30’dan fazla düştü. Bu, kripto para birimlerinin geri kalanının takip ettiği gibi piyasada bir kırmızı denizine yol açmıştı. Bu süre zarfında, bitcoin’in yıldan bugüne değeri önemli ölçüde düştü. Bu, bir süredir fiziksel emsalinden daha iyi performans gösteren dijital varlığı bir kez daha geride bıraktı.

İlgili Okuma | Bitcoin 20.000 Doların Üzerine Çıktıkça Tasfiyelerde 250 Milyon Doların Üzerinde

Cüppe altının yıldan yıla getirilerine rağmen, pozitifte kalırken, bitcoin kırmızıya düştü. Salı günü altın, yıllık %0,6 artışla yeşil bölgeye girdi. Bitcoin’e gelince, kripto para birimi şimdi yıllık bazda %55 gibi büyük bir düşüş yaşadı.

Bitcoin’in oynaklığı, geleneksel finans piyasasındakiler için endişe kaynağı olmuştur. Bununla birlikte, varlığa yatırım yapanlar için en büyük çekimlerden biri olmuştur. Geçen yıl %50’den fazla büyüyerek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$’a ulaştı ve sonraki altı ayda 17.600$’a düştü.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

BTC price trading below $21,000 | Source: BTCUSD on TradingView.com

Satışlar Bitcoin’i sarsmış olsa da, altın bu kadar talihsiz olmadı. Bu nedenle, bu dijital varlıklardan hangisinin daha iyi enflasyon riskinden korunma işlevi gördüğü tartışması söz konusu olduğunda, altın şimdi kripto para biriminin önüne geçti.

Bitcoin Düşüyor mu?

Bitcoin’in toparlanma çizgisi son birkaç gündür cesaret verici. 17.000 $ bölgesinde en düşük seviyeye ulaştıktan sonra, toparlanma o zamandan beri sabit kaldı, şurada burada birkaç düşüş dışında. Bununla birlikte, geçen hafta ilk kez 5 günlük hareketli ortalamanın üzerinde bir toparlanma geldi.

Buna rağmen, satış baskısı yüksek kaldı ve daha fazla satış piyasayı sallıyor. Bununla birlikte, destek 18.000 doların üzerinde oluşmaya başlıyor.

İlgili Okuma | Bitcoin Kurtarma Santigrat Tasfiyesinden Kurtuldu, Ama Ne Kadar?

Dijital varlığın fiyatının ilk kez bir önceki döngünün altına düşmesinin etkileri de var. Dijital varlığın ayı piyasasının dibine ulaşmadığı düşünce okuluna güven verdi. Bitcoin’in önceki tüm pazarlarında daha önce en az %80 düştüğü gerçeğiyle birleştiğinde, dip muhtemelen 13.000 dolar civarında olacak.

Ek olarak, dip noktasının, 2022’nin 4. çeyreğinde bir süre dip yapan önceki yarılanmadan yaklaşık 15 ay sonra gerçekleşmesi bekleniyor.

Bitcoin, bu yazının yazıldığı sırada 21.313 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatte 405.8 milyar dolarlık piyasa değeri ile %1.93 arttı.

Featured image from Kinesis Money, chart from TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *