«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Altcoinler Yeşile Dönerken Bitcoin Rallisi, Piyasayı 1 Trilyon Dolar Eşiğinin Üzerine İtiyor

Altcoinler Yeşile Dönerken Bitcoin Rallisi, Piyasayı 1 Trilyon Dolar Eşiğinin Üzerine İtiyor

Altcoinler-Yesile-Donerken-Bitcoin-Rallisi-Piyasayi-1-Trilyon-Dolar-Esiginin.png

Bitcoin ve bir dizi büyük altcoin’den haftalık güçlü çift haneli kazançların ardından, kripto para birimi piyasa değeri 1 trilyon doları aştı.

1 Trilyon Dolarlık Piyasa Yeniden Çaprazlandı

13 Haziran’dan bu yana ilk kez, Pazartesi günü hem bitcoin hem de eterde önemli bir kazanç, kripto para birimlerinin piyasa değerini 1 trilyon dolar seviyesinin üzerine çıkarmaya yardımcı oldu.

En büyük kripto para birimi, Haziran ortasındaki bir satışın bitcoin fiyatını 30.000 dolardan 18.000 dolara kadar düşürmesinden bu yana en yüksek fiyatlarına ulaştı ve son 24 saatte %5 artarak 22.300 dolara yükseldi.

2017 yılının sonlarında bitcoin için boğa piyasası dalgalanması sırasında, aynı seviye güçlü bir direnç bölgesi olarak hizmet etti ve teknik analizde eski direnç tipik olarak yeni desteğe dönüşür (ve tam tersi).

bitcoin

Crypto market cap above $1 trillion threshold. Source: TradingView

Kripto para yatırımcıları için, Pazartesi günkü kar, önceki dokuz ayın korkunç bir ayı piyasasına katlandığını gördükten sonra bir rahatlama olarak gelmelidir. Kripto para birimlerindeki uzun süreli ayı piyasasının bir sonucu olarak, 2 trilyon dolarlık piyasa değeri kaybedildi ve Celsius, Voyager Digital ve Three Arrows Capital dahil olmak üzere birçok kripto şirketi iflas etti.

27 Temmuz’daki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında analistlerin Federal Rezerv’in faiz oranlarını en az 75 baz puan artıracağına dair tahminlerine rağmen, geleneksel piyasalar kripto para birimlerinin genel olarak karanlıkta olduğu gün biraz daha yüksek.

Tüccarlar 18 Temmuz’daki fiyat artışını beğenebilirken, bazı analistler bunun yalnızca bir ayı piyasası pompası olduğu konusunda uyarıyor.

İlgili Okuma | Bitcoin Ayı Sinyali: Borsa Net Akışları Ani Yükseliyor

Bitcoin Ribaund için Hazır

TradingView verilerine göre, Bitcoin geçen hafta önemli kazanımlar elde etti. Yazının yazıldığı sırada BTC, en son 18.907 $ seviyesinden yüzde 16 yükselmişti.

En değerli kripto para birimi şu anda 200 haftalık hareketli ortalamada dirençle karşılaşıyor ve bu da BTC’nin Haziran ortasından bu yana sıkışıp kaldığı ticaret aralığının en üstünde yer alıyor.

Geçtiğimiz beş hafta boyunca, bu seviyenin üzerine çıkma girişimleri defalarca reddedildi ve bunun kırılması zor bir somun olduğunu kanıtladı. Bitcoin’in bu engeli aşıp daha yükseğe tırmanıp tırmanamayacağı veya 19.000 ile 22.000 $ arasında dalgalanmaya devam edip etmeyeceği henüz belli değil.

Glassnode’un en son haber bültenine göre, mevcut ayı piyasası ile önceki döngüler arasındaki en büyük fark “süre”dir ve birçok zincir içi önlem artık bu tarihi dezavantajlarla karşılaştırılabilir.

Tüm Bitcoin değerinin dolaşımdaki BTC miktarına bölünmesiyle hesaplanan gerçekleşen fiyat, ayı piyasası diplerinin iyi bir göstergesi olduğunu göstermiştir.

Number of days Bitcoin price traded below the realized price. Source: Glassnode

Yukarıdaki grafikte gösterilen Mart 2020’deki ani çöküş dışında, Bitcoin ayı piyasalarında uzun bir süre boyunca sürekli olarak gerçekleşen fiyatının altında işlem gördü.

Glassnode açıkladı:

“Gerçekleşen Fiyatın altında harcanan ortalama süre, saatin sadece 35 günü olan mevcut piyasaya kıyasla 197 gündür.”

İlgili Okuma | Bitcoin Yine Gerçekleşen Fiyatın Üzerinde Kırıldı, Sonunda Dip mi?

Featured image from Getty Images, charts from TradingView.com

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *