«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. ABD Senato’nun etkili ismi, kriptoda sert regülasyona karşı uyardı

ABD Senato’nun etkili ismi, kriptoda sert regülasyona karşı uyardı

_110116089__110111903_uscongress

ABD’de aylardır devam eden kripto paraların regülasyonu konusunda, Kongre’nin en etkili isimlerinden biri olan ve aynı zamanda Senato Finans Komitesi başkanı konumundaki Ron Wyden da konuştu. Kripto paraların düzenlenmesi amacıyla çıkarılacak kanunların teknolojiyi engellememesi gerektiği konusunda uyaran Wyden, “Bin km ötede çocuğu olup acil bir durumda yardıma ihtiyacı olanları düşünüyorum. Onlar banka ya da kredi kartı şirketleri kullanamıyorlar. Benim kalbim bu yönde atıyor” dedi.Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla ABD’de gündem kripto paraların regüle edilmesi konusunun dışına çıkmış olsa da, Biden yönetiminin masasındaki önemli dosyalardan biri olan regülasyonlar hala tartışma odağı olmaya devam ediyor.

“Ben inovasyon tarafındayım”
Konuyla ilgili konuşan son isim ise, Demokrat milletvekili olmasının yanında Senato Finans Komitesi başkanı Ron Wyden oldu. İngiliz medyasından Financial Times’a konuşan Wyden, getirilmek istenen kripto para düzenlemesinin, inovasyon ve teknolojinin önüne geçmemesi gerektiğini vurguladı:

“Tüm dolandırıcılık ve para aklama iddialarına rağmen ben Kongre’deki arkadaşlarımı uyarıyorum. Kripto para inovasyonu korunmalıdır. Bu konuda çok yoğun bir tartışma var, evet. Ama ben inovasyonun tarafında olmak istiyorum. Kripto paraları düşündüğüm zaman para gönderimi aklıma geliyor. Bin km ötede çocuğu olan ve yardım edilmesi gereken kişiler aklıma geliyor. Bu kişilerin bankalar ya da kredi kartı şirketleri aracılığıyla işlem yapması yerine inovasyonu, teknolojiyi kullanmaları gerekir. Benim kalbim bu yönde atıyor”

Kripto para destekçileri gittikçe büyüyor

Son dönemde ABD’de çok tartışılan kripto para regülasyonları konusunda Wyden’ın yaptığı değerlendirmeler aslında Demokrat parti fikriyle büyük oranda çelişiyor. Ancak Cumhuriyetçi Tom Emmer ve Demokrat Ro Khanna gibi isimler giderek güçlenen ve kripto paralara destek olan bir grubu da temsil ediyorlar.

İnternetin ilk günlerine benzetti

Wyden, bugünkü kripto para tartışmalarını internetin ilk günlerine benzettiğini ve o günlerde de web sitelerinde yer alan içerikleriden ötürü şirketlerin sorumlu tutulduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Neden sadece içeriği üreten kişiyi yaptıklarından sorumlu tutmuyoruz? O dönem de doğru olanın bu olduğunu düşünüyordum, şimdi de bunu düşünüyorum.”

 

 

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *