«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. 10 Salvadorludan 6’sı Bitcoin Cüzdanı Chivo’yu Kullanmayı Bıraktı

10 Salvadorludan 6’sı Bitcoin Cüzdanı Chivo’yu Kullanmayı Bıraktı

4-razones-no-usar-chivo-wallet-1140x570

Bitcoin’in yasal olarak kabul eden El Salvador’da vatandaşların Bitcoin‘lerini saklayabileceği Chivo cüzdanı bulunuyor. El Salvador hükümeti, Chivo cüzdanını indiren El Salvadorlulara 30 dolarlık bonus veriyor. ABD Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu da bu cüzdan kullanımını mercek altına alan bir araştırma yaptı. El Salvador’da 1.800 hanedeki yetişkinlerle yapılan yüz yüze anketten ilgi çekici bir sonuç çıktı.

Teşviki Alan Salvadorlu Bitcoin Cüzdanı Chivo’yu Bırakıyor

ABD Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu, şubat ayında El Salvador’da bir anket gerçekleştirdi. 1.800 hanedeki yetişkinle gerçekleştirilen anketin sonuçları ise yeni paylaşıldı. Sonuçlara göre, 30 dolarlık bonusu alan El Salvadorluların çoğu, Bitcoin cüzdanı Chivo’yu kullanmaktan vazgeçiyor. Bunun oranı, 10 El Salvadorludan 6’sı olarak açıklandı.

10 salvadorludan 6si bitcoin cuzdani chivoyu kullanmayi birakti 2

Raporda şu cümlelere yer veriliyor:

“Ortalama kullanıcı, ATM’den para çekmediğini ve belirli bir ayda Bitcoin olarak gönderilen veya alınan ödeme olmadığını bildiriyor. El Salvador’daki çoğu vatandaşın internetli bir cep telefonu olmasına rağmen, sadece yüzde 60’ından azı Chivo Cüzdan’ı indirmiş durumda”

Aynı zamanda rapora göre Chivo, yurt dışından havale almak için de yaygın olarak kullanılmıyor.

Çalışma, şubat ayında havalelerin yüzde 1.6’sının dijital cüzdanlar tarafından alındığını söylüyor. 2022’nin ilk çeyreğinde neredeyse cüzdanı benimseyen hiçbir yer olmadığını belirten rapor, Bitcoin’deki havalelerin payı Chivo Cüzdan’ın piyasaya sürülmesinden bu yana en düşük noktasında olduğuna dikkat çekiyor.

Rapora göre, Salvadorluların sadece yüzde 5’i BTC kullanarak vergi ödüyor. Şirketlerin ise yüzde 20’si Bitcoin kabul ediyor.

Bir Cevap Yaz

cahit pekeren Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *